UFB Tarihçesi

Türkiye’de halk oyunları, kültür, sanat ve folklorik konuların ağırlıkta olduğu uluslararası festivalleri tek çatı altında toplayıp, uluslararası standartlara yükseltmek, birbirleri arasında niteliklerini arttırıcı koordinasyonun sağlanmasını güçlendirmek amacı ile kurulan Uluslararası Folklor Festivalleri Derneği’nin temelleri 2004 yılı Ocak ayında Denizli’de konularında uzman halk oyunları duayenleri, uluslararası festival danışmanları ve Türkiye’yi uluslararası arenada tanıtan en başarılı festivallerin yöneticilerinin katılımı ile düzenlenen bir toplantı ile atılmıştır.

Aynı yıl içerisinde Eylül ayında Pendik’te düzenlenen genişletilmiş toplantı ile birlikte Festivaller Birliği adı altında bir platform  oluşturulmuş ve dönem başkanlığını Pendik Belediye Başkan Yardımcısı Atilla İPEK üstlenmiştir.

Başkanlığa Atilla İPEK’in seçildiği derneğin, merkezi Büyükçekmece’dir.

Derneğe uluslararası festivaller adına ilgili kurum, kuruluş ve folklor dernekleri ile belediyelerin festivallerinden sorumlu üst düzey temsilcileri üye olabilmektedir.

Her yıl farklı bir üyenin ev sahipliği yaptığı toplantılar, iki kez gerçekleştirilmekte, bu istişare toplantıları ile üye festivaller arasında işbirliği ve ortaklıklar konularında fikir alışverişinde bulunulmaktadır. Üyelik başvuruları ve yeni festivallerin de görüşüldüğü toplantılara tüm üyelerin katılımı zorunludur. Faaliyetlerin takibi ve festivallere destek olmak ve ortak projeleri hayata geçirmek için oluşturulan çalışma kurulları ise yine yılda iki kez toplanarak tespit edilen program dâhilinde çalıştay yapmaktadır.